Kup bilet Kup bilet z noclegiem

O kompleksie Łąkowa 29

Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi – największa wytwórnia filmowa w Polsce po II wojnie światowej, kolebka kinematografii polskiej.

Powstała początkowo w Lublinie jako Czołówka Filmowa Wojska Polskiego. W okresie 1945-1998 działała w Łodzi, specjalizując się w produkcji filmów fabularnych. W grudniu 1945 r. rozpoczęto tu zdjęcia do filmu „Zakazane piosenki” (1946), jednak pierwszym zrealizowanym obrazem był film krótkometrażowy „Wieczór wigilijny” (1945). W 1953 r. powstał tu pierwszy polski film barwny „Przygoda na Mariensztacie”.


W łódzkiej wytwórni powstało kilkaset polskich filmów. Na potrzeby ich produkcji służyły atelier i laboratoria, dokonywano tu także m.in. udźwiękowienia i opracowania dźwięku poszczególnych tytułów.


W latach dziewięćdziesiątych WFF w Łodzi przeszła głęboki kryzys, którego skutkiem był upadek potęgi wytwórni i sprywatyzowanie znacznej części majątku. Wytwórnia przekształcona została w Łódzkie Centrum Filmowe, niewielką firmę zajmującą się obsługą produkcji filmowej.


Obecnie w miejscu dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych swoją siedzibę mają firmy oraz instytucje, które kontynuują tradycję filmową adresu Łąkowa 29. Należą do nich:
 

  • TOYA - jeden z największych operatorów sieci kablowej w Polsce z udziałem kapitału polskiego
  • TOYA Studios - studio postprodukcji dźwiękowej
  • Klub Muzyczny Wytwórnia
  • Opus Film - producent filmów i reklam
  • Łódzkie Centrum Filmowe - największe w Polsce zbiory kostiumów i rekwizytów
  • Oddział Filmoteki Narodowej - zbiór negatywów polskich filmów


Na miejscu części starego budynku Wytwórni powstał czterogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton, również kontynuujący historię WFF. Filmowy charakter ma podkreślać wkomponowanie interpretacji kadru w elewację budynku oraz uruchomienie w hotelu nowoczesnego Kina 3D Wytwórnia.

Zapisz się na nasz Newsletter

Wypełnij formularz, aby dopisać się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U. 101 z 2002 r. poz. 926 ze zm.)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej kierowanej do mnie za pomocą środków komunikacji elektronicznej w szczególności poczty elektronicznej zgodnie z przepisem art. 10 ust 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 144 z 2002 r. poz. 1204)

Wyślij repertuar na mail

Podaj adres email na który zostanie wysłany repertuar.