Kup bilet Kup bilet z noclegiem

Historia klubu

Spółka TOYA dostrzegła w rewitalizacji filmowego kompleksu dawnej łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych sposób na kulturalne ożywienie miasta. Pomysłowi przyświecała wizja stworzenia miejsca, które skupiłoby w sobie wszystkie najciekawsze i najbardziej aktualne trendy zarówno w polskiej, jak i światowej kulturze. Hale filmowe wchodzące w skład zespołu obiektów przy ul. Łąkowej 29, zostały uznane przez właścicieli za idealne, by spełnić tę ważką społecznie misję.

Nowemu centrum kulturalnemu nadano nazwę Wytwórnia. Z jednej strony nazwa nawiązuje do historii miejsca, czyli działającej tu przez kilkadziesiąt lat Wytwórni Filmów Fabularnych, z drugiej - zwraca uwagę na nową wyzwania i nadzieje związane z halami. Przy Łąkowej 29 zamierzano ożywić zapomnianą przestrzeń, znaleźć dla niej nowe zastosowanie i sprawić, by to miejsce mogło niemal codziennie służyć łodzianom. Udało się.

W 2007 roku Wytwórnia (zarządzana przez powołaną m. in. do tego celu spółkę TOYA Studios) po raz pierwszy otworzyła podwoje dla widzów i od tego momentu stała się miejscem kojarzonym z bogatą ofertą kulturalną i eventową. Dzisiejsza Wytwórnia to miejsce, które organizuje rocznie ponad sto wydarzeń z różnych dziedzin sztuki: koncertów, spektakli, wystaw, projekcji, spotkań z artystami. To również organizator eventów, imprez zamkniętych i bankietów dla najważniejszych firm i przedsiębiorstw z regionu łódzkiego i nie tylko.

W ramach ożywienia dawnych hal filmowych firma TOYA Studios wyposażyła je w mobilną scenę, widownię oraz nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy, by organizowane w Wytwórni wydarzenia gwarantowały widzom najwyższą jakość odbioru. Połączenie Wytwórni ze studiami postprodukcji umożliwiło natomiast wielośladową rejestrację imprez dla potrzeb kompleksowego przygotowania CD lub DVD.

Przez pierwsze 5 lat funkcjonowania w Wytwórni odbyły się koncerty gwiazd największego światowego formatu (Chris Botti, Orkiestra Glenna Millera, Ray Wilson, Manhattan Transfer, Basia Trzetrzelewska, Al Foster, Tommy Emmanuel, Miri Ben - Ari czy Richard Bona). Scena przy ul. Łąkowej gościła także najbardziej popularnych polskich artystów (Seweryn Krajewski, Sinfonia Varsovia, Kayah, TSA, Nosowska, Hey, Kult czy Ania Dąbrowska). Wytwórnia to ponadto miejsce, w którym prezentują się polskie i zagraniczne teatry, a także organizowane są łódzkie festiwale (Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Festiwal Łódź 4 Kultur, Festiwal Dotknij Teatru, Festiwal Nowa Klasyka Europy).

Spośród wszystkich i zarazem niezwykle różnorodnych dziedzin rozrywki, sztuki i kultury, które oferuje widzom Wytwórnia, zdecydowanie najważniejsze miejsce zajmuje jazz. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie Łódź na przełomie lat 40. i 50. stała się kolebką tego gatunku muzycznego i to właśnie łódzcy artyści, wśród których ważną rolę odegrali filmowcy, współtworzyli jego rozwój. Po latach - już w nowej Wytwórni - znów regularnie zaczął rozbrzmiewać jazz. Najpierw za sprawą „jazzowych czwartków” (cotygodniowych koncertów i jam sessions), a później wakacyjnego festiwalu jazzowego pod nazwą Letnia Akademia Jazzu. LAJ to m.in. koncerty, wykłady, warsztaty, spotkania, wystawy i projekcje poświęcone jazzowi, w których uczestniczy co roku kilka tysięcy melomanów.

Organizatorem Letniej Akademii Jazzu jest powołana do życia w 2011 roku Fundacja Wytwórnia, organizacja non – profit, której głównym celem jest prężne współtworzenie życia kulturalnego Łodzi i regionu. W swoim statucie oprócz działań prokulturalnych, takich jak organizacja imprez kulturalnych czy promocja kultury i regionu łódzkiego, Fundacja Wytwórnia posiada także działania edukacyjne, których celem jest przygotowanie młodej widowni do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Łodzi, a także zwiększenie zaangażowania mieszkańców w działania kulturalne.

Opisane powyżej przykłady zrealizowanych przez Wytwórnię działań, to zaledwie ułamek tego, co każdego dnia dzieje się w dawnych halach filmowych. Niech o ważnej (i ugruntowanej zaledwie po kilku latach działalności) pozycji tego miejsca na kulturalnej mapie Łodzi świadczy fakt, iż to właśnie tu co roku odbywa się gala finałowa plebiscytu na najważniejsze łódzkie wydarzenie kulturalne – Energia Kultury, która jednego wieczora gromadzi w Wytwórni całe łódzkie środowisko rozrywki, kultury i sztuki.

Zapisz się na nasz Newsletter

Wypełnij formularz, aby dopisać się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U. 101 z 2002 r. poz. 926 ze zm.)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej kierowanej do mnie za pomocą środków komunikacji elektronicznej w szczególności poczty elektronicznej zgodnie z przepisem art. 10 ust 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 144 z 2002 r. poz. 1204)

Wyślij repertuar na mail

Podaj adres email na który zostanie wysłany repertuar.