5 ciekawostek o Harrym Potterze

Harry Potter, historia przygód czarodzieja w Hogwarcie, jednej z najważniejszych na świecie szkół czarów i magii, jest uważana za jedną z najbardziej udanych sag powieściowych fantasy na świecie (fikcyjna historia młodego czarodzieja Harry’ego Pottera i jego przygód z przyjaciółmi Hermioną Granger i Ronem Weasleyem), napisana przez znaną i płodną brytyjską autorkę J. K. Rowling. Oto 5 ciekawostek o Harrym Potterze.

1. Najlepiej sprzedająca się książka

Harry Potter to najlepiej sprzedająca się seria książek w historii, z ponad 500 milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie, przetłumaczona na ponad 65 języków, jest najbardziej rozpowszechnioną sagą na świecie.

2. Wydawnictwa

Seria powieści została wydana przez prestiżowe firmy wydawnicze, takie jak: Bloomsbury Publishing (posiadające prawa do publikacji w języku angielskim dla Wielkiej Brytanii, Scholastic Publishing (posiadające prawa do publikacji w języku angielskim dla Stanów Zjednoczonych), czy Media Rodzina posiadająca prawa w Polsce. Należy również wspomnieć, że saga została również wydana w formie audiobooka, co poszerza możliwość dostępu do niej szerszemu gronu odbiorców.

3. Wpływ kulturowy

To dzieło wywarło znaczący wpływ na kulturę, istotnie wpływając na nawyk czytania wśród dzieci i młodzieży (nie wyłączając dorosłych). Ankieta przeprowadzona przez Kids and Family Reading Report i Scholastic w 2006 roku donosiła, że 51% czytelników sagi, w wieku od 5 do 17 lat, wskazało, że początkowo nie czytali Harry’ego Pottera dla przyjemności, ale w miarę zagłębiania się w historię wciągali się w nią. W badaniu stwierdzono również, że osiągnięcia uczniów czytających serię znacznie wzrosły. W poczytam.pl znajdziesz recenzje innych wciągających książek.

4. Harry Potter jako marka

Harry Potter stał się również jedną z najbardziej prestiżowych marek w kontekście globalnym, której wartość szacowana jest na 15 miliardów dolarów (według magazynu Advertising Age). Wysokie przychody, jakie przyniosła publikacja sagi, sprawiły, że jako Rowling, jako pierwsza autorka osiągnęła pułap 1 miliarda dolarów, a do 2005 roku była dziewiątą najlepiej zarabiającą osobą na świecie.

5. Od książki do filmu

Harry Potter wykroczył poza ramy sztuki pisanej i stał się również bestsellerem w sztuce filmowej, a w 1999 roku wytwórnia filmowa Warner Bros nabyła prawa do adaptacji sagi na serię filmów. Dzięki temu stała się jedną z najbardziej udanych franczyz filmowych pod względem wpływów kasowych.