Filmy o wampirach – co warto zobaczyć?

Wampiry to jeden z ulubionych motywów wielu fanów kina, co sprawia, że filmów na ich temat powstaje naprawdę wiele. Które z nich warto zobaczyć? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Dracula

Jednym z najbardziej znanych, a zarazem najlepszych filmów o wampirach jest „Dracula”, czyli produkcja z 1992 roku, która zdobyła aż 3 Oscary. Jest to trzymający w napięciu horror, w którym występują znakomici aktorzy, tacy jak Gary Oldman, Keanu Reeves, Anthony Hopkins czy młodziutka wówczas Winona Ryder. Na czym skupia się fabuła filmu? Otóż jest to obraz losów hrabiego Vlada III, który po śmierci ukochanej wyrzekł się Boga i żył na ziemi jak wampir.

Wywiad z wampirem

Produkcją, którą powinien znać każdy miłośnik filmów o wampirach, jest z pewnością „Wywiad z wampirem” w reżyserii Neila Jordana. Obecnie uznawany jest on za klasyk światowej kinematografii, w którym doskonałe role zagrał Brad Pitt oraz Tom Cruise. To właśnie wspaniały duet obu aktorów oraz ciekawa historia sprawia, że film z 1994 roku to must-watch w przypadku kina o wampirach. O czym opowiada jego fabuła? W tym przypadku opisuje ona losy wampira Louisa, a konkretniej jego życie u boku wampira, który przemienił go w demona – Lestata. Główny bohater zupełnie nie potrafi jednak odnaleźć się w nowym wcieleniu i cierpi jeszcze bardziej niż dotychczas.

Underworld

Seria, której początek przypadł na 2003 rok, przedstawia wojnę wampirów oraz wilkołaków. Składa się z 5 części, a w każdej z nich występuje wcielająca się w postać Seleny olśniewająca Kate Beckinsale. Horror wciąga widza nie tylko ciekawą fabułą, ale również doskonałymi efektami specjalnymi, które są elementem charakterystycznym każdej części serii.

Van Helsing

Innym filmem o wampirach, w którym wystąpiła Kate Beckinsale, jest „Van Helsing”. Produkcja z 2004 roku przedstawia losy hrabiego Draculi z innej perspektywy, ponieważ głównym bohaterem jest w tym przypadku Van Helsing, czyli wyspecjalizowany łowca wampirów. W jego postać wcielił się Hugh Jackman, który jest w tym przypadku naprawdę doskonały.

Zmierzch

Jednym z najbardziej popularnych filmów o wampirach jest obecnie „Zmierzch”, a w zasadzie cała saga Zmierzch, która składa się z 4 części i jest ekranizacją bestsellerowych powieści Stephenie Meyer. Pierwsza część w kinach pojawiła się w 2008 roku, stając się prawdziwym hitem. Główną jest w tym przypadku 17-letnia Bella Swan, która poznaje mieszkającego w sąsiedztwie Edwarda, który jak się okazuje, jest wampirem. W rolach głównych występują Kristen Stewart i Robert Pattinson, którzy tworzyli parę również prywatnie.

Tylko kochankowie przeżyją

Odpowiedzią na cukierkowy „Zmierzch” jest film Jima Jarmuscha z 2013 roku pod tytułem „Tylko kochankowie przeżyją”. Opowiada on historię Adama, który jest wampirem muzykiem oraz jego ukochanej Ewy. Melodramat obrazuje egzystencjalny kryzys głównego bohatera, który mierzy się z nieśmiertelnością. W rolach głównych Tom Hiddleston oraz Tilda Swinton.

Dracula. Historia nieznana

Najświeższa z polecanych produkcji, która do kin trafiła w 2014 roku. Jest to horror fantasy, którego fabuła opowiada o pojawieniu się na Ziemi pierwszego wampira, czyli hrabiego Draculi. W pełnym rozmachu filmie główne role odgrywają Luke Evans, Dominic Cooper oraz Sarah Gadon. Dlaczego warto obejrzeć najnowszy film o losach Draculi? Przede wszystkim ze względu na intrygującą fabułę, znakomitą grę aktorską oraz doskonałe efekty specjalne.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wybór filmów o wampirach jest naprawdę duży. Jeżeli jednak tematyka ta zaczyna się nudzić, warto sięgnąć po inne gatunki, czego przykładem mogą być chociażby przygodowe „80 dni dookoła świata” czy film fantasy „Ghost Rider 3”.